250 lat teatru publicznego w Polsce

Artykuły

Kolekcje w POLONIE

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Biblioteka Narodowa w ramach biblioteki cyfrowej POLONA opracowały dwie kolekcje - jedna z nich została poświęcona komediopisarzowi Aleksandrowi Fredrze, a druga teatrologowi Zbigniewowi Raszewskiemu.  W przygotowaniu kolejne wspólne kolekcje poświęcone m.in. scenografii i kostiumom teatralnym.

ALEKSANDER FREDO - kolekcja

Instytut Teatralny we współpracy z POLONĄ przygotował kolekcję poświęconą ojcu polskiej komedii - Aleksandrowi Fredrze. Zbiór przekrojowo przedstawia zróżnicowaną twórczość pisarza i długie życie. Znajdują w nim się zarówno młodzieńcze utwory pisarza - na przykład Piczomira, ocenzurowana niegdyś przez literaturoznawców ze względu na wulgarność, jak i utwory starego, zgorzkniałego pisarza. Kolekcja gromadzi również portrety, afisze i fotografie aktorów, rękopisy z rodzinnego archiwum - dokumenty i zapiski finansowe, z których można dowiedzieć, jakie tantiemy pobierał Fredro. Zbiór uzupełniają książki i prasa z artykułami poświęconymi dramatopisarzowi i jego twórczości. 

ZBIGNIEW RASZEWSKI - kolekcja

7 sierpnia 2015, w 23. rocznicę śmierci prof. Zbigniewa Raszewskiego Biblioteka Narodowa oraz Instytut Teatralny w ramach biblioteki cyfrowej POLONA otworzyły kolekcję pism, książek, artykułów, a także nieopublikowanych rękopisów teatrologa i patrona Instytutu Teatralnego.

Zbigniew Raszewski (1925-1992) był redaktorem naczelnym "Pamiętnika Teatralnego", profesorem PWST w Warszawie, autorem wielu książek i artykułów, inicjatorem tworzenia odrębnej od innych dziedzin nauki o teatrze. Przygotowana przez IT i POLONĘ kolekcja będzie połączeniem zbiorów, które przechowywane są w Instytucie Teatralnym oraz tych, które Bibliotece Narodowej przekazali spadkobiercy profesora Raszewskiego. Wśród udostępnionych książek znajdą się zarówno te najbardziej znane prace historyka teatru: "Krótka historia teatru polskiego" i "Teatr w świecie widowisk", jak i cymelia - na przykład oryginalny "Raptularz".

Biblioteka cyfrowa POLONA jest projektem Biblioteki Narodowej, udostępniającym teksty literackie i naukowe, dokumenty historyczne, czasopisma, grafikę, fotografie, nuty oraz mapy. 

 

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.