250 lat teatru publicznego w Polsce

Artykuły

Wernisaż muralu w Gorzowie Wielkopolskim

Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim i Stowarzyszenie Sztuka Miasta ogłosiły konkurs na mural nawiązujący do rocznicy 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Autorem zwycięskiego projektu jest archiktekt Karol Zydor.  Uroczyste odsłonięcie pracy nastąpi 11 września o godz. 17.30. 

Projekt na mural w Gorzowie powstał w wolną, deszczową sobotę. Jest próbą wizualizacji 250 letniej tradycji w polskiej kulturze jaką ma instytucja teatru. Ogromne ponad dwustuletnie drzewo, które przebija się przez teatralne deski jest wyrazem stabilności oraz życia w teatrze. Zamiast liści pojawiają się scenariusze i dramaty, które opadając na scenę i rodzą nowe, bardziej współczesne, przystępne dla współczesnego odbiorcy. Miejsce natomiast pozostaje to samo, te same deski ta sama widownia, tradycyjna kurtyna. Teatr w Polsce przez wiele lat zdążył zapuścić bardzo silne korzenie i wbić się w świadomość ludzi w wielu polskich miastach. Zawsze pozostanie żywy i będzie odskocznią od wirtualnego życia - mówił Karol Zydor, autor zwycięskiego projektu. 

W ramach obchodów w różnych polskich miastach powstają autorskie wersje murali komentujących rzeczywitość oraz ilustrujących sytuacje społeczne. Ich autorzy odwołują się do codzienności i terminologii teatralnej.

Miasto Słupsk oraz Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy zrealizują, dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Teatralnego, projekt muralu Jakuba Woynarowskiego, który powstał z okazji jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. 

Projekt muralu autorstwa Jakuba Woynarowskiego nawiązuje bezpośrednio do konwencji graficznych z czasów kształtowania się modelu polskiego teatru publicznego. Umieszczone w centralnym punkcie oko odsyła do twórczości XVIII-wiecznego architekta Claude’a-Nicolasa Ledoux, jak i do dzieł XX-wiecznego awangardowego malarza René Magritte’a. Jednak – jak podkreśla autor – „pomimo odwołań do oświeceniowej ikonografii, rozpiętej między racjonalizmem a mistycyzmem, wielkoformatowa kompozycja wyraża bardziej uniwersalne napięcia”.

Projekt stanowi interpretację towarzyszącego obchodom hasła „Przeżyjemy w teatrze”, które ma przypominać, że zarówno w przeszłości, jak i obecnie, to właśnie teatr jest ważnym miejscem dyskusji i refleksji na temat rzeczywistości. 

W ramach kampanii promocyjnej 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE zaplanowane zostały różnorodne działania i niestandardowe akcje, zwracające uwagę szerokiego grona odbiorców na jubileusz, a także podkreślające rolę, jaką teatr pełnił i pełni dziś w kulturze i polskim życiu społecznym.

Kampanii towarzyszyły prace innych artystów sztuk wizualnych. W Krakowie projekt muralu (który przybrał postać kurtyny dla Narodowego Starego Teatru) wykonał Mikołaj Małek. 28 maja we Wrocławiu odbył się natomiast wernisaż muralu autorstwa kolektywu DWA ZETA (Karolina Zajączkowska i Sławek ZBIOK Czajkowski). Projekt zrealizowany został na ścianie Teatru Polskiego.

O autorze: 

Karol Zydor, z wykształcenia architekt, ukończył Architekturę na Politechnice Szczecińskiej oraz szkołę artystyczną Bornholm Folkskoje w Danii na kierunku malarstwo i grafika. Jego pierwszym wielkoformatowym doświadczeniem były wnętrza Sali Parkowej w rodzinnym Wieleniu, pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Obecnie pracuje jako freelancer i najłatwiej go spotkać w Londynie lub we Wrocławiu, z którym związany jest od kilku lat. 

Zobacz inne powiązane artykuły:

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.