250 lat teatru publicznego w Polsce

Artykuły

Wernisaż muralu Jakuba Woynarowskiego w Bydgoszczy

Bydgoszcz. „Wielkie oko” już patrzy. 

27 września w Bydgoszczy odsłonięto teatralny mural zaprojektowany przez Jakuba Woynarowskiego. Praca powstała z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. 

Mural powstał na ścianie kamienicy przy ul. Gdańskiej 68 i Alei Mickiewicza. Jego wernisaż  zakończył showcase Polska New Theatre – jedno z najważniejszych wydarzeń zainicjowanych z okazji jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE i skierowanych do badaczy oraz artystów teatru z całego świata. 

Mural realizowano według projektu Jakuba Woynarowskiego, laureata Paszportu „Polityki” 2014 w dziedzinie sztuk wizualnych. Praca przedstawia wielkich rozmiarów, umieszczone w centralnym punkcie, oko i nawiązuje bezpośrednio do konwencji graficznych z czasów kształtowania się modelu polskiego teatru publicznego. Jednak, jak zapewnia autor, pomimo odwołań do oświeceniowej ikonografii „wielkoformatowa kompozycja wyraża bardziej uniwersalne napięcia”.

1 października w Słupsku odsłonięcia drugiego muralu według projektu Jakuba Woynarowskiego, dokonali prezydent miasta Robert Biedroń i dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego Dorota Buchwald.

Mural w Słupsku

Mural uwolniony

W maju Instytut Teatralny udostępnił projekt Jakuba Woynarowskiego wszystkim, którzy chcieli się nim posługiwać. Instytut ogłosił też konkurs na symboliczne „uwolnienie muralu” w najlepszej dla niego przestrzeni i zadeklarował sfinansowanie przynajmniej jednej realizacji projektu. Ostatecznie udało się wesprzeć powstanie aż trzech prac, w tym dwóch według projektu Jakuba Woynarowskiego (trzecia praca powstała w Gorzowie Wielkopolskim, a jej autorem jest architekt Karol Zydor, którego projekt wygrał w zorganizowanym przez Teatr im. Juliusza Osterwy i Stowarzyszenie Sztuka Miasta konkursie).

Mural Karola Zydora w Gorzowie Wielkopolskim

Teatralne murale w Bydgoszczy, Słupsku oraz Gorzowie, są kolejnymi pracami z dziedziny street artu, które powstały w tym roku z okazji jubileuszu polskiego teatru publicznego. – Od początku bardzo zależało na tym, aby w tym szczególnym roku do debaty o teatrze włączyć twórców innych dziedzin. I to się udało – tłumaczyła dyrektor Instytutu Dorota Buchwald. W Krakowie projekt muralu (który przybrał postać kurtyny dla Narodowego Starego Teatru) wykonał Mikołaj Małek, a praca odsłonięta została 12 lutego podczas inauguracji obchodów. 28 maja we Wrocławiu odbył się z kolei wernisaż muralu „Generalnie dramat” autorstwa kolektywu DWA ZETA (Karolina Zajączkowska i Sławek ZBIOK Czajkowski). Projekt zrealizowany został na ścianie Teatru Polskiego.

Ostatni projekt autorstwa Jakuba Woynarowskiego stanowi interpretację towarzyszącego obchodom hasła „Przeżyjemy w teatrze”, które przypominać ma między innymi o tym, że zarówno w przeszłości, jak i dziś, to właśnie teatr jest ważnym miejscem dyskusji i refleksji na temat rzeczywistości.

Kolejnym przykładem włączania w święto polskiego teatru twórców innych dziedzin jest współpraca z czołowymi polskimi rysownikami, których prace pojawiły się wiosną w mediach elektronicznych oraz przestrzeniach miejskich i utworzyły galerię satyrycznych rysunków komentujących rzeczywistość za pomocą „teatralnych pojęć”. Stąd hasła: „Twoje rodzinne spotkania to jakiś dramat?”, „Moje życie seksualne to monodram”, „Fanatyzm to dramat” i inne, w których „język teatralny” splata się z codziennością. Do współpracy zaproszeni zostali między innymi Marek Raczkowski, Jan Koza, Andrzej Wieteszka, Rafał Szczepaniak, Magda Wolna i Przemysław „Trust” Truściński. Jesienią nowe rysunki znów zobaczyć będzie można w polskich miastach.

Organizatorem obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynatorem wszystkich działań w ramach trwającego jubileuszu Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.