250 lat teatru publicznego w Polsce
powrót do listy

Mediateka

Mówiona „Encyklopedia teatru polskiego”

5 stycznia 2015 w Programie 2 PR została wyemitowana pierwsza audycja z cyklu „Encyklopedia teatru polskiego”. Cykl ten, przygotowany wspólnie przez radiową „Dwójkę” i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego składał się z 250 (jakżeby inaczej!) 15-minutowych audycji nadawanych w każdy dzień powszedni od poniedziałku do piątku o godzinie 15.30.  

Jego zadaniem było zwiększenie zainteresowania dorobkiem i dokonaniami polskiego teatru przez prezentowanie i omawianie szczególnych wydarzeń, postaci i zjawisk z jego przeszłości i teraźniejszości. Cykl tworzyły dwa rodzaje audycji: nawiązujące do ważnych dat (premiery, daty urodzin, rocznice znaczących wydarzeń) oraz prezentujące wybrane hasła rzeczowe – pojęcia, terminy, zjawiska. Komentarz prowadzącego towarzyszył rozmowom z zaproszonymi specjalistami lub ich wypowiedziom, przenikającym się z nagraniami archiwalnymi. 

„Encyklopedia teatru polskiego” w wersji radiowej to swoisty serial dla początkujących i zaawansowanych miłośników teatru, prezentujący nie tyle ugruntowaną i uporządkowaną wiedzę, co dążący do zaskakiwania, odnawiania perspektyw, przybliżania i poznawania na własne uszy.

Cykl przygotowali Dorota Buchwald i Dariusz Kosiński z Instytutu Teatralnego oraz Kamil Radomski z Polskiego Radia. Wszystkie audycje prowadził Dariusz Kosiński.

Zobacz pełną listę audycji z cyklu Encyklopedia teatru polskiego".

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.