250 lat teatru publicznego w Polsce
powrót do listy

Projekty

Wystawa 250 lat Teatru Narodowego

Wystawa 250 lat Teatru Narodowego w Google Cultural Institute przedstawia kluczowe wydarzenia w dziejach Teatru Narodowego od 1765 roku do roku 2015, zawiera informacje o powstaniu Sceny Narodowej oraz jej burzliwych dziejach, z wykorzystaniem bogatej ikonografii i materiałów audiowizualnych. 

Historia Teatru Narodowego była  zawsze silnie sprzężona z losem kraju. Przez lata zaborów  służył za jedyną w kraju instytucję kultury polskiej, mimo ograniczeń cenzuralnych krzewiąc wielki repertuar i wielką sztukę aktorską,. W okresie międzywojennym, gdy odbudowywano państwo,  przywrócono instytucji  przy placu Teatralnym pierwotną nazwę – Teatr Narodowy. W czasie II wojny światowej budynek płonął dwukrotnie.. W PRL-u kolejni dyrektorzy mierzyli się zarówno z tradycją tej sceny, jak i niełatwymi warunkami politycznymi, które czyniły z Teatru ośrodek ważnych wydarzeń społecznych, wpływających na bieg historii i kształtowanie świadomości obywatelskiej Najmocniejszym tego przykładem były wydarzenia wokół Dziadów Dejmka w 1968 roku.

Ostatnie części wystawy poświęcone są czasom współczesnym – najnowszej historii Teatru, liczonej od inauguracji w 1997 roku, która nastąpiła po długiej odbudowie po pożarze w 1985 roku. 

Istotnym elementem wystawy są nagrania audio fragmentów ważnych dla dziejów Teatru tekstów autorstwa Bogusławskiego, Modrzejewskiej, Osterwy, Horzycy, Dejmka, Hanuszkiewicza i Grzegorzewskiego – fragmenty czytają wybitni aktorzy Teatru Narodowego.

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.