250 lat teatru publicznego w Polsce
powrót do listy

Projekty

Wystawy wirtualne w Google Cultural Institute

Wystawy_Google_Cultural_Institute

Nowy projekt Google Cultural Institute, Performing Arts, to jedyne w swoim rodzaju interaktywne spotkanie z wielką sztuką sceniczną. Z okazji 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przygotował dwie wirtualne wystawy, które przybliżają sylwetki i twórczość wybitnych artystów polskiego teatru.

„Helena Modrzejewska” w Google Cultural Institute

 

Wystawa „Helena Modrzejewska” poświęcona jest wielkiej polskiej szekspirzystce zwanej "Gwiazdą Dwóch Kontynentów", której sława sięgnęła daleko poza granice Europy, a wpływ widoczny jest nie tylko w rozwoju aktorstwa, reżyserii, scenografii (zwłaszcza w Ameryce, gdzie sztuka teatru dopiero nabierała wyraźnego charakteru), ale również działalności dobroczynnej, emancypacyjnej, kulturowej, społecznej, patriotycznej. Celem wystawy w Google Cultural Institute jest przybliżenie sylwetki aktorki oraz uwidocznienie sposobu, w jaki Artystka kreowała ściśle określoną estetykę aktorską i teatralną, budowała relacje artystyczne i towarzyskie, kształtowała swój wizerunek, a także wizerunek ojczyzny pozbawionej państwowości poza granicami kraju. Wystawa zbudowana została z dwóch równoprawnych komponentów. Pierwszym z nich jest werbalna narracja, chronologicznie budująca historię życia i twórczości Aktorki, drugi to opowieść ikonograficzna, skonstruowana z rycin, fotografii atelierowych prywatnych i w rolach, wyobrażeń malarskich, pozostałych zdjęć, afiszów. Materiały wykorzystane w ekspozycji pochodzą w zdecydowanej większości z zasobów Pracowni Dokumentacji Życia i Twórczości Heleny Modrzejewskiej UJ oraz Fundacji dla Modrzejewskiej.  

 

Scenariusz wystawy - dr Alicja Kędziora, prof. Emil Orzechowski

Tłumaczenie - Alan Lockwood, Klementyna Suchanow

Koordynacja i współpraca - Klaudyna Desperat, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

 

Wystawa o Tadeuszu Kantorze

Rok 2015 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Tadeusza Kantora. Wystawa "Tadeusz Kantor (06.04.1915-08.12.1990)" dostępna na platformie Google Cultural Institute umożliwi odbiorcy lepsze i dokładniejsze poznanie twórczości artysty. Wystawa zawiera bogaty zbiór fotografii ze spektakli Kantora, ułożonych w sposób chronologiczny. Wzbogacone są one o merytoryczne wprowadzenie w postaci tekstów widocznych na wystawie oraz opisów fotografii skupiających się na wybranych aspektach sztuk. Twórczość plastyczna Tadeusza Kantora została wnikliwie opisana we wspomnianych tekstach. Wystawa z całą pewnością przybliży odbiorcy postać Tadeusza Kantora, wybitnego twórcy, niedocenionego we własnym kraju. Poprzez zagłębienie się w przygotowane opracowania pozwoli również dostrzec dużo szerszy - wykraczający poza granice Polski - kontekst jego twórczości, czerpiącej z jednej strony żywo z najbardziej współczesnych mu nurtów sztuki, z drugiej natomiast podnoszącej istotne zagadnienia pamięci oraz jego osobistych wspomnień.

Scenariusz wystawy: Natalia Zarzecka, Małgorzata Paluch-Cybulska, Justyna Michalik, Jan Raczkowski; Cricoteka

Redakcja: Paulina Kaucz, Cricoteka

Zdjęcia i koordynacja: Miron Kokosiński

Współpraca: Klaudyna Desperat, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Współpraca: Jakub Drzewiecki

 

O Google Cultural Institute

Google Cultural Institute dostarcza technologie, które pomagają społecznościom przynieść skarby ich kultury, archiwa, miejsca dziedzictwa narodowego oraz inne historyczne materiały online. Celem tej globalnej platformy jest zwiększenie zakresu i ilości materiału ze świata kultury, który wszyscy mogą wirtualnie odkrywać, co w konsekwencji prowadzi do demokratyzacji dostępu do kultury oraz zachowuje ją dla przyszłych pokoleń. Google Cultural Institute zrzesza już ponad 900 partnerów z 60 krajów, zawiera ponad 6 milionów obiektów muzealnych . Na Google Cultural Institute można oglądać wystawy 18 partnerów z Polski.

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.